Megfelelően ápolod az arcbőrödet?
érzékeny bőr, vegyes bőr, kevert bőr, zsíros bőr, bőrápolás, száraz bőr, kombinált bőr, bőrtáplálás, bőrtípus
Minden harmadik nő helytelenül méri fel arcbőrének állapotát, és így nem a számára megfelelő krém mellett dönt. Tudd meg te is, melyik csoportba tartozol, s cselekedj ennek megfelelően! Bőrünk közel két négyzetméternyi felületével a legnagyobb és egyben legérzékenyebb szervünk is. Szinte elképzelhetetlen, hogy minden egyes négyzetcentiméterében milliónyi sejt, fájdalom-, nyomás- és hőreceptor, továbbá 15 faggyú- és 100 verejtékmirigy, valamint 4 méter idegrost található. Elsődleges feladata, hogy megvédjen a kedvezőtlen külső hatásoktól, mint a forróság és a hideg, a nedvesség és a szárazság. Gondolj csak arra, ugyanúgy, ahogy egy selyemruha is más ápolást igényel, mint egy lenből készült darab, a bőrödről is az igényei szerint kell gondoskodnod.
Érzékeny bőr
Árulkodó jelek: finom pórusok; vékony, pikkelyes, hámló felületek; vörösödés, foltosodás; a bőr könnyen kiszárad, elveszíti nedvességmegkötő anyagait. Kialakulása visszavezethető a túl sok stresszre, a nem megfelelő kozmetikai termékek használatára, vagy akár a kevés alvásra is. Erre a bőrtípusra szinte méregként hat, ha állandóan más és más krémekkel kísérletezel.
Tisztítás és ápolás: legfontosabb, hogy megnyugtasd, védd és erősítsd!
Aranyszabály: minél kevesebb összetevő, annál jobb! Csak olyan krémet válassz, amely hipoallergén, azaz parfüm-, illat-, alkohol- és színezékmentes. Bizonyított bőrnyugtató hatása van a magnéziumnak, a cinknek és a B3-vitaminnak, így jó, ha mind a nappali, mind az éjszakai ápolószereid tartalmazzák ezeket a hatóanyagokat, amelyek képesek a bőröd védelmi rendszerét újra felépíteni. Keresd a krémek összetevői között a termálvizet, a kamillát, a mályvát, a mézet, az aloe verát vagy a fehér teát. Nem árt, ha tudod, hogy a vízben élő mikroorganizmusok nyugtatóan hatnak a bőr felső rétegeinek idegvégződéseire, elősegítik, hogy azok ismét normálisan reagáljanak a külső és belső ingerekre. Hidratáló termék vásárlásakor mindenféleképpen végezz tesztet, a készítményt először kend az alkarodra, majd várj néhány percet. Kipirosodás, kiütések megjelenése vagy viszketés esetén semmiképpen ne vedd meg a kiválasztott arckrémet.
S.O.S. tipp: ha napközben hirtelen kipirosodik a bőröd, viszket vagy feszül, nyugtasd termálvízkivonatot tartalmazó arcspray-vel.
Száraz bőr
Árulkodó jelek: az arcbőr fénytelen; különösen feszes, durva, berepedező; érzékeny; a pórusok alig láthatóak; az arcot száraz foltocskák tarkítják. Az ilyen típusú bőr kialakulásának oka, hogy a faggyúmirigyek a szükségesnél jóval kevesebb faggyút termelnek.
Tisztítás és ápolás: tévhit, hogy a vízzel történő arcmosás csillapítja a bőr szomjúságát. Ne használj szappant vagy más erősen habzó gélt, sem alkoholtartalmú tonikot, mert ezekkel csak tovább szárítod a bőröd. Reggelente elég egy nem túl hideg vizes öblítés. Este pedig jöhet az alaposabb, de kíméletes tisztítás. Olajjal, fehérjével dúsított lemosókrémet, finom arctejet vagy alkoholmentes tonikot válassz. Jó lehet a sárgabarackolaj és a koriander, mivel ezek stimulálják a bőr saját lipidtermelését. A hidratáló maszkok rendszeres használata segíthet, hogy a bőröd ismét megtanulja, hogyan tudja a nedvességet elraktározni.
S.O.S. tipp: legyen nálad mindig egy könnyű arcápoló tej, mely másodpercek alatt ellazítja az arcvonásokat és felfrissíti a bőrödet.
Zsíros bőr
Árulkodó jelek: az arcra jellemző az erős csillogás, az olajos felület, a gyakori pattanások és mitesszerek, a tág pórusok. Kialakulásának oka, hogy a faggyúmirigyek túlságosan sok faggyút termelnek.
Tisztítás és ápolás: hiába érzed úgy, hogy a bőrödön minden porszem megtapad, mégse iktass be radikális tisztálkodási rituálékat, hiszen ezekkel többet árthatsz, mint amennyit használhatsz. A túlságosan agresszív vagy szárító lemosás ugyanis még több zsír termelésére ösztönzi a faggyúmirigyeket, és pont erre nincs szükség. Javaslatunk, hogy reggel és este is inkább egy szappanmentes arclemosó zselét használj. A készítmény lehetőleg tartalmazzon cinket és rezet, melyek gyulladásgátló hatásúak. Egy gyümölcssavas tonik pedig szembeszáll az eltömődött pórusokkal, így megakadályozza a baktériumok elszaporodását. Hetente kétszer javasolt bőrradír használata is, az ilyen készítmények csiszolószemcséket és gyümölcssavakat tartalmaznak, vagyis könnyen eltávolítják az elhalt hámsejteket, így a bőr frissebbnek és finomabb pórusúnak hat majd.
Aranyszabály: a kevesebb most is többet jelent. Vagyis nagyon könnyű, teljesen zsírmentes krémet és ápolószert válassz, mely magába szívja a felesleges faggyút, emellett tisztítja a pórusokat, antibakteriális összetevői pedig megelőzik a pattanások kialakulását. Az éjszakai krémről se feledkezz meg! Ennek feladata, hogy helyreállítsa a bőr egyensúlyát, és fékezze a túlzott zsírtermelést.
S.O.S. tipp: itasd fel időnként az arcbőrödről a felesleges faggyút egy cellulózkendővel! Szükség esetén egy papírtörlő vagy egy zsebkendő is megteszi.
Kevert vagy vegyes bőr
Árulkodó jelek: az úgynevezett T-zónában (az áll, az orr és a homlok környékén) a faggyúmirigyek sok olajat termelnek, ezért a bőr fénylik, és a kritikus területeken mitesszerek alakulnak ki. Az orr két oldalán viszont igencsak feszül a bőr, ezért könnyebben kiszárad, ezeken a részeken akár érzékeny, könnyen kipirosodó foltok is megjelenhetnek.
Tisztítás és ápolás: az arc két különböző felületének más-más típusú ápolásra van szüksége. Szerencsére ma már léteznek olyan szépségápolási termékek, amelyek mindkét igényt egyszerre elégítik ki, azaz helyenként kivonják a zsírt, máshol pedig pótolják a hiányzó nedvességet. Az erős smink, az apró szennyeződések, a pórusokban megtapadó porszemek mind-mind gátolják a bőr lélegzését, ráadásul kedvező táptalajt biztosítanak a pattanások és az újabb mitesszerek kialakulásához. Ezért a vegyes bőrűeknek rendkívül fonotos a rendszeres és alapos arctisztítás. A legkímélőbb választás egy lágyan habzó, gyógynövényes mosakodógél vagy tisztítózselé, illetve egy folyékony szappan lehet. Ezek után az áll, az orr és a homlok területét mindig töröld át egy alkoholmentes arctonikkal. Éjszakára használj tejsavat tartalmazó, enyhén hámlasztó krémet. Hetente kétszer és csak a T-zóna területére vigyél fel egy vitaminos tisztítómaszkot.
S.O.S. tipp: próbálj ki egy gyümölcssavval átitatott tapaszt. Ez megnyitja a pórusokat és gyorsan eltünteti a mitesszereket.
EGLATOGATOTTABB_MAI}